Budowa i wyposażenie pieczarkarni. Kompleksowy wykonawca czy rozwiązania ekspertów w konkretnych obszarach?

Planujesz, budujesz lub wyposażasz profesjonalną pieczarkarnie? Na każdym z tych etapów większość inwestorów szuka odpowiedzi na pytanie: czy szukać generalnego wykonawcy, który zadba o całość inwestycji czy też jest taki zakres tej inwestycji, gdzie warto jednak znaleźć eksperta w wąskim obszarze.

Dlaczego szukamy generalnego wykonawcy?

Niewątpliwym plusem wyboru kompleksowego wykonawcy, który doradzi, zbuduje i wyposaży pieczarkarnię we wszystkie niezbędne do produkcji pieczarek elementy jest oszczędność czasu i pewne ułatwienie w komunikacji. Nie musisz testować kilkunastu podwykonawców, lecz nawiązać dobrą współpracę tylko z jednym. Zaufanie, które pojawi się wraz z kolejnymi etapami poprawnie realizowanej inwestycji da Ci spokój i przestrzeń do planowania kolejnych kroków takich, jak zatrudnienie, logistyka, sprzedaż i marketing. Mniej zmartwień i więcej czasu. Za istotniejszą korzyść wynikającą z wyboru jednego wykonawcy uznaje się jednak najczęściej oszczędności, jakie uzyskamy kupując wszystko w jednym miejscu. W końcu nie od dziś wiadomo, że kupując pewnie pakiet usług czy materiałów “potencjalnie” powinniśmy uzyskać niższe stawki i ceny.

Z drugiej strony prawdopodobnie każdy z nas słyszał twierdzenie, że jeśli ktoś deklaruje, że jest dobry we wszystkim, to najczęściej w praktyce okazuje się, że pewne obszary oferty realizuje średnio lub wręcz bardzo słabo. Nie jeden właściciel pieczarkarni potwierdzi, że natknął się lub słyszał o takich problemach podczas realizacji inwestycji.

W jakich przypadkach warto szukać lepszych rozwiązań?

Kluczem do uzyskania wysokiej opłacalności rentownej pieczarkarni jest zrozumienie, co wpływa na długoterminową rentowność działalności i że diabeł tkwi w szczegółach. Pomimo ogromnej automatyzacji największym kosztem utrzymania czołowych pieczarkarni w 2022 roku wciąż są koszty zatrudnienia, a uzyskanie nawet sporej oszczędności na materiałach do budowy obiektu może być tylko pozorne i nie zrekompensuje strat, jakie długoterminowo poniesiemy z powodu braku wyboru optymalnych rozwiązań, które przełożą się na niższe koszty zatrudnienia, wyższą efektywność zbioru, a w konsekwencji wysoką rentowność całej działalności pieczarkarni. 

Na co warto więc zwrócić uwagę?

Na początek warto pogłębić swoją wiedzę o wyposażeniu do pieczarkarni, jakie jest dostępne na rynku. Zrozumienie zasady działania, celowości zastosowanych materiałów czy technologii pozwoli nam ocenić, czy i które produkty dostępne na rynku dadzą nam przewagę i ułatwią uzyskanie długoterminowej opłacalności. Już na etapie planowania inwestycji warto zagłębić się w takie produkty i obszary, jak:

Każdy z powyższych elementów jest oferowany na rynku w formie produktów opartych o różną jakość i sposób wykonania (materiały, technologie, konstrukcja, funkcje itp.).

Jako pierwszy przykład weźmy maty pod podłoże. Zastosowanie słabszej jakości materiałów najczęściej można zauważyć po tym, że mata po kilku miesiącach użytkownika zwęża się, a w konsekwencji kompost spada z jej brzegów podczas transportu. W takim przypadku częsty i nieunikniony scenariusz to pęknięcie maty, które prowadzi do potrzeby, przerwania załadunku, zebrania kompostu i wymiany maty. Z naszego doświadczenia najsłabsze maty rozpadają się po zaledwie kilku miesiącach, a solidne, dobrej jakości produkty potrafią przetrwać 10, a nawet 15 lat.

Kolejnym przykładem są wózki do zbioru pieczarek, których budowa i funkcjonalność istotnie wpływają na długoterminową efektywność zbioru. Maszyny oparte o słabej jakości materiały są mniej trwałe i wymagają częstego serwisowania, a gdy wózek do zbioru nie pracuje to wydajność pracy pracownika drastycznie spada. Jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na wydajność pracy wózka ma czas ciągłej pracy (napędu wózka) pomiędzy procesami ładowania akumulatorów. Wózki, które pracują w sposób ciągły przez nawet 30 godzin i więcej są dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż urządzenia pracujące maksymalnie 8, 10 czy 15 godzin. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zbioru pieczarek z dolnej półki. Taką deklaruje większość producentów, ale w praktyce tylko niektóre urządzenia na rynku pozwalają na taki zbiór w sposób nie utrudniony (posiadają odpowiednią wolna przestrzeń dostepową do 1 półki i tym samym bardzo niskie umiejscowienie platformy, przez co zbiór jest łatwy).

Podsumowanie

Z naszego doświadczenia kompleksowy (generalny) wykonawca w branży pieczarkarskiej często skupia się na tym, na czym zależy klientowi – najniższej cenie. Bardzo często dostarcza mu komplet rozwiązań, od budowy po wyposażenie pieczarkarni, a klient przyjmuje je kierując się zaufaniem oraz pozorną oszczędnością. Tania budowa i wyposażenie pieczarkarni nie oznacza jednak długoterminowej opłacalności działalności.

Opłacalność pieczarkarni jest ściśle zależna od zastosowanych w niej rozwiązań i jeśli kompleksowy wykonawca nie posiada w ofercie rozwiązań, które są najbardziej opłacalne (trudno jest specjalizować się w każdym zakresie) to jedyną optymalną drogą jest nawiązanie współpracy z dostawcą, który oferuje takie rozwiązania.

O autorze:

GROWTIME jest międzynarodowym producentem wyposażenie do pieczarkarni. Specjalizuje się w podnoszeniu wydajności zbioru za pomocą wózków do zbioru pieczarek własnej produkcji. Poznaj ofertę firmy pod adresem growtime.eu

post-image
^
string(2) "pl"
Marketa Bakes
Miałem okazję współpracować z Michałem przy innej sprawie i mogę powiedzieć, że jest to naprawdę rzetelna osoba, bardzo bezpośrednia i komunikatywna. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że mogę go polecić do współpracy.
Krystian Sopiński
Firma GROWTIME jest naszym wieloletnim partnerem biznesowym, który zawsze staje na wysokości zadania. Produkty dostarczane przez GROWTIME cechują się wysoką jakością, wieloletnią niezawodnością i nienaganną estetyką. Firma ta posiada fachową obsługę techniczną, która jest w stanie zaprojektować i zrealizować maszyny dla najbardziej wymagających klientów. Z zadowoleniem stwierdzam, że wybór GROWTIME był wyborem trafnym, a współpraca z doświadczonym personelem to przyjemność.
Josipa Ervačić
Bardzo wydajny, niezawodny i poprawny biznesowo. Zawsze do usług swoich klientów w zakresie profesjonalnej pomocy, doradztwa i innych rzeczy ważnych dla lepszej współpracy i postępu.
Tommy G
Bardzo wysokie standardy produkcji i realizacji zamówień. Produkt, w naszym przypadku - wózki do kompletacji, są dobrze zaprojektowane i dopasowane do podanych przez nas wymiarów. Ciężarówki sprawują się bardzo dobrze. Usługa zespołu GrowTime była doskonała, w tym dokumenty eksportowe i wysyłka.
Kamil Hornowski
bezkonkurencyjne ceny
Anita Krynska
Szybka realizacja zamówień i bardzo dobry kontakt.
Kuba Brodziu
Profesjonalne podejście do klienta. Wysoka jakość oferowanych produktów oraz konkurencyjne ceny. Polecam!
Harry Nolan
Kupiliśmy platformy do zbierania, oświetlenie tuneli, siatki do uprawy i fartuchy do zbierania, jesteśmy pod wrażeniem jakości wszystkiego. Obsługa przed i po sprzedaży jest również doskonała. Growtime to świetny partner do współpracy.
Łukasz Zalewski
Firma godna polecenia. Jakość oferowanych produktów bardzo dobra. Wszystko załatwione na czas. Kontakt z właścicielem bardzo dobry, pomoże, doradzi w każdej sytuacji. Współpracujemy kilka lat i zawsze pełen profesjonalizm. Oby tak dalej. Pozdrawiam