Zbiór pieczarek – ergonomia a rentowność

Ponad 13 lat rozmów z właścicielami pieczarkarni na całym świecie przekonuje nas do jednego stwierdzenia: jednym z głównych czynników generujących znaczne koszty pieczarkarni są wynagrodzenia pracowników, a ci pracują najwydajniej (zbierają szybciej i więcej przy relatywnie mniejszym zmęczeniu), gdy stworzy się dla nich optymalne warunki do pracy.

Nie jest tajemnicą, że pracownik, który zbiera pieczarki, większość dnia spędza na platformie wózka do zbioru pieczarek, a jego odpowiednia budowa jest kluczem do ułatwienia codziennej pracy.

Poniżej prezentujemy kilka czynników, które w ogromnej części decydują o tym, czy po dniu ciężkiej pracy Twoi pracownicy są jeszcze wydajni i bez problemu wrócą do pracy nazajutrz, czy też czują się fizycznie wyczerpani, a ich wydajność z dnia na dzień jest po prostu niska.

1. Łatwość dotarcia do pieczarek poprzez płynny, automatyczny ruch w górę, dół, prawo i lewo – sednem pracy osoby, która zbiera pieczarki jest dotarcie do pieczarek, które uzyskały odpowiednie wymiary, w sposób szybki i łatwy. Różnica pomiędzy rozwiązaniami ręcznymi, półautomatycznymi i automatycznymi jest kluczowa: czas i trudność w przemieszczaniu się. Rozwiązania automatyczne (wózki z odpowiednią platformą) pozwalają docierać do pieczarek łatwiej przy jednoczesnej oszczędności energii samej zbieraczki.

2.Odpowiednia regulacja (wysokość, nachylenie, odległość) półek na pojemniki do pieczarek. Poza samym dotarciem do odpowiedniej pieczarki trzeba ją zebrać, a następnie umieścić w pojemniku. Półki na opakowania / skrzynki powinny być odpowiednio dostosowane do sylwetki i zakresu ruchu osoby, która zbiera pieczarki. Ułatwienie tej czynności to szybszy i mniej męczący zbiór, a mówimy tutaj o czynności, którą powtarza się każdego dnia nawet tysiące razy!

3.Regulacja siedziska. Wysokość “krzesełka” oraz odległość od półek na skrzynki / opakowania powinna być regulowana, aby móc ją dostosować zarówno do odległości od pojemników na pieczarki, ale przede wszystkim do wzrostu osoby, która zbiera pieczarki. Wygodne ułożenie ciała to mniejsze zmęczenie, a mniejsze zmęczenie to szybsza i bardziej wydajna praca.

4.Idealny kształt i grubość profili. Większość wózków do pieczarek posiada barierki, które nie tylko zabezpieczają przed wypadnięciem, ale przede wszystkim powinny posiadać taką geometrię, by też ułatwiać ruch / przemieszczanie się osoby na platformie ułatwiają ruch na platformie wspomagając pracownika, który wielokrotnie przytrzymuje się ich podczas chociażby wstawania czy  siadania. Barierki powinny mieć odpowiednią wytrzymałość i najlepiej obły, ergonomiczny kształt, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz umożliwić solidny uchwyt dłonią.

5.Lokalizacja pilota oraz hamulca. Sterowanie nowoczesnym wózkiem do zbioru odbywa się za pomocą intuicyjnego pilota, który powinien być umieszczony w takim miejscu, aby dostęp do niego był łatwy (bez wytężania sylwetki, bez zbędnych ruchów) i umożliwiał sterowanie oburącz.  

6.Elementy wózka, które podlegają konserwacji i montażowi/demontażowi. Częścią codziennej pracy zbieraczki pieczarek jest również przygotowanie wózka do pracy poprzez montaż lub demontaż napędu oraz mycie i dezynfekcję elementów wózka. Dobre wózki do pieczarek są zaprojektowane w taki sposób, aby realizację tych czynności wykonać w sposób szybki, łatwy (nie wymagając wyspecjalizowanego personelu) i bez nadmiernego wpływu na zużycie elementów wózka.

7.Łatwy, możliwy zbiór z dolnej półki regałów. Niedostosowane rozwiązania (wybór niewłaściwej konstrukcji wózka) mogą skutkować koniecznością dodatkowo obciążającej, fizycznej pracy przy zbiorze pieczarek z dolnej półki regału lub uniemożliwić w ogóle zbiór, ponieważ podłoga platformy wózka jest umiejscowiona zbyt wysoko, aby móc z łatwością dotrzeć do tej półki z jego platformy. Warto wybrać takie wózki, które umożliwią ergonomiczny zbiór z wszystkich półek regału, w tym również tej ostatniej. 

Kluczem do optymalizacji wydajności zbioru w pieczarkarni jest wybór takich urządzeń, które faktycznie przyspieszą i ułatwią pracę pracowników, ponieważ w zdecydowanej większości pieczarkarni na całym świecie to właśnie kadra ludzka stanowi jeden z największych kosztów stałych działalności pieczarkarni. 

Powszechnym błędem jest wybór wózków, które są najtańsze, a nie tych, które są najlepiej przemyślane pod kątem budowy i umożliwiają najbardziej ergonomiczną, a przez to wydajną pracę naszym pracownikom. Wybierając lepsze, a co za tym idzie najczęściej droższe rozwiązanie możemy wiele zaoszczędzić, ponieważ proces zbioru pieczarek finalnie okaże się znacznie tańszy przy wykorzystaniu potencjału właściwych urządzeń.

Autorem artykułu jest GROWTIME (growtime.eu), producent wysokiej klasy wózków do zbioru pieczarek, z których korzystają czołowe pieczarkarnie na całym świecie. Jeśli interesują Cię wózki do pieczarek to poznaj nasze czołowe produkty:

post-image
^
string(2) "pl"
Marketa Bakes
Miałem okazję współpracować z Michałem przy innej sprawie i mogę powiedzieć, że jest to naprawdę rzetelna osoba, bardzo bezpośrednia i komunikatywna. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że mogę go polecić do współpracy.
Krystian Sopiński
Firma GROWTIME jest naszym wieloletnim partnerem biznesowym, który zawsze staje na wysokości zadania. Produkty dostarczane przez GROWTIME cechują się wysoką jakością, wieloletnią niezawodnością i nienaganną estetyką. Firma ta posiada fachową obsługę techniczną, która jest w stanie zaprojektować i zrealizować maszyny dla najbardziej wymagających klientów. Z zadowoleniem stwierdzam, że wybór GROWTIME był wyborem trafnym, a współpraca z doświadczonym personelem to przyjemność.
Josipa Ervačić
Bardzo wydajny, niezawodny i poprawny biznesowo. Zawsze do usług swoich klientów w zakresie profesjonalnej pomocy, doradztwa i innych rzeczy ważnych dla lepszej współpracy i postępu.
Tommy G
Bardzo wysokie standardy produkcji i realizacji zamówień. Produkt, w naszym przypadku - wózki do kompletacji, są dobrze zaprojektowane i dopasowane do podanych przez nas wymiarów. Ciężarówki sprawują się bardzo dobrze. Usługa zespołu GrowTime była doskonała, w tym dokumenty eksportowe i wysyłka.
Kamil Hornowski
bezkonkurencyjne ceny
Anita Krynska
Szybka realizacja zamówień i bardzo dobry kontakt.
Kuba Brodziu
Profesjonalne podejście do klienta. Wysoka jakość oferowanych produktów oraz konkurencyjne ceny. Polecam!
Harry Nolan
Kupiliśmy platformy do zbierania, oświetlenie tuneli, siatki do uprawy i fartuchy do zbierania, jesteśmy pod wrażeniem jakości wszystkiego. Obsługa przed i po sprzedaży jest również doskonała. Growtime to świetny partner do współpracy.
Łukasz Zalewski
Firma godna polecenia. Jakość oferowanych produktów bardzo dobra. Wszystko załatwione na czas. Kontakt z właścicielem bardzo dobry, pomoże, doradzi w każdej sytuacji. Współpracujemy kilka lat i zawsze pełen profesjonalizm. Oby tak dalej. Pozdrawiam