Jeśli prowadzisz własną pieczarkarnię, doskonale wiesz, jak ważna jest wydajność pracy. To oczywiste, bo przecież większa wydajność to lepszy zysk. Jej poprawę można uzyskać m.in. dzięki różnym inwestycjom, których celem jest unowocześnienie zakładu. Jednym z urządzeń, które obecnie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pieczarkarni, jest wózek do zbioru pieczarek. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się, jaki powinien być odpowiedni wózek oraz jakie cechy i funkcje musi posiadać, by w praktyce poprawić wydajność zbioru.
Wózek do zbioru pieczarek – niezbędny element Twojej pieczarkarni
Jak już wspomnieliśmy odpowiednie wyposażenie pieczarkarni to podstawa jeśli chcesz mieć z niej przyzwoity zysk. Jednym z najważniejszych elementów w parku maszynowym są wózki do zbioru pieczarek. Powinny być one wykonane z najwyższej jakości materiałów, nie zapominając o poprawnie zaprojektowanej konstrukcji wraz z istotnymi detalami. Najlepsze wózki muszą być nie tylko funkcjonalne, ergonomiczne i tym samym wydajne, ale tez bezpieczne, trwałe oraz dostosowane do specyficznych potrzeb danego zakładu.
Zaletą wózków to przede wszystkim ułatwienie pracy i skrócenie czasu zbioru. Oprócz tego ważne jest również zapewnienie najlepszych możliwych rozwiązań ergonomicznych dla użytkowników. Wszystko to dla wydajności pracy, bezpieczeństwa i komfortu osób pracujących w Twojej pieczarkarni.
Szukasz dobrego wózka do pieczarek? – o tym musisz pamiętać!
Skoro czytasz ten artykuł, na pewno zastanawiasz się jaki wózek wybrać, aby spełnił Twoje oczekiwania. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych czynników, na jakie koniecznie musisz zwrócić uwagę, są to przede wszystkim:
Prędkość wózka
Wózek powinien zachowywać i kontrolować stałą prędkość ruchu poziomego niezależnie od obciążenia podestu zebranymi pieczarkami, wagą zbieraczki czy zmiennymi oporami (spadki posadzki czy odkształcenia prowadnic). Jeśli wózek nie będzie miał takiej funkcji, obniża to wydajność zbierania pieczarek, ponieważ osoba zbierające raz będzie jechała wolniej, a raz szybciej lub skrajnie zatrzymywała się, co zaburzy cały proces.
Na koniec ważne jest też to, jak niskie prędkości jazdy poziomej wózek jest w stanie osiągać, zachowując stałą prędkość i niezbędna moc. Wózek powinien dać możliwości jazdy poziomej w zakresie prędkości minimalnych nie szybciej jak 0,6-0,7 metrów na minutę, gdy jest pusty i w pełni załadowany.
Sterowanie prędkością wózka powinno umożliwiać odpowiednio dużą ilość poziomów prędkości, by zbieraczka była w stanie dostosować ja do warunków pracy.
Obsługa urządzenia
Warto zwrócić uwagę np. na fakt czy napędy wózka i pozostałe elementy elektryczne sterowania wózkiem dają się w łatwy sposób rozłączyć/zdemontować. Czerwoną lampką w tej kwestii powinna być znaczna trudność obsługi systemy napędowego lub całkowity brak możliwości korzystania z takiej funkcji. Jeśli nie można zdemontować napędu, lub sprawia to trudności, to niemożliwa będzie dezynfekcja / umycie wózka, co w pieczarkarni będzie nastręczać problemy.
System zasilania wózka
W tej kwestii zwróć uwagę, jaki pobór prądu (ampery) generuje wózek. Zwłaszcza ważny jest tutaj napęd poruszający podest góra dół. Będzie to miało wpływ na czas pracy wózka oraz żywotność akumulatorów i innych elementów prowadząco-napędowych, ich nadmierne zużycie, a nawet bezpieczeństwo.
W następnej kolejności sprawdź, jak długo wózek pracuje na jednym naładowaniu akumulatorów zwłaszcza przy wykorzystaniu napędu ruchu horyzontalnego (który powinien w większości czasu pracy być załączony) – zbyt krotki czas ogranicza wydajność.
Na koniec warto wspomnieć, że ważna jest także waga skrzynek z akumulatorami (większy akumulator oznacza większą wagę). Przy zbyt dużej wadze, czyli domyślnie zbyt dużym poborze prądu rozwiązanie to przestaje być ergonomiczne i wręcz utrudnia codzienne użytkowanie wózka.
Bezpieczeństwo pracy
Właściwie wykonana praca to również zachowanie odpowiednich zasad BHP. Dlatego dobre wózki powinny być wyposażone w systemy bezpieczeństwa. Takie urządzenie powinno posiadać między innymi niezależne i automatyczne systemy bezpieczeństwa w przypadku niekontrolowanego opadania podestu.
Oprócz tego w kwestii bezpieczeństwa ważne jest także odpowiednie wykonanie i zabezpieczenie elementów prowadzących podest. Poniżej kilka bardzo podstawowych warunków do spełnienia:
- barierki zapobiegające wypadnięciu, które uniemożliwiają pracę wózka bez ich zamknięcia,
- systemy bezpieczeństwa, które samodzielnie zatrzymują wózek, gdy najedzie on na przeszkodę lub podczas potencjalnego niekontrolowanego opadania podestu;
- rozwiązania zabezpieczające przed przycięciem dłoni lub ramienia zbieraczki w trakcie manipulacji podestem;
- antypoślizgowy podest, dzięki której poruszanie się w warunkach o dużej wilgotności jest mniej ryzykowne.
Zakres zbioru pieczarek
Najbardziej newralgiczne miejsca na regałach to najniższa i najwyższa półka. Wózek musi zapewniać ergonomiczny dostęp do pieczarek znajdujących się zarówno ja jednej jak i na drugiej. Niestety wiele wózków ma w tym zakresie spore ograniczenia, przez co pracownicy muszą zbierać pieczarki z poziomu posadzki, podłogi, komory uprawowej lub nie są w stanie dostatecznie dobrze pieczarek z ostatniej półki oraz na krańcach półek. Wózki GROWTIME umożliwiają zbiór pieczarek z pierwszej półki i ostatniej wygodnie. Nie musisz stosować dodatkowych wózków do tzw. dolnego zbioru.
Kwestie gwarancyjne
Wybierając odpowiedni wózek, konieczne zwróć uwagę, jaki okres i warunki gwarancji oferuje dostawca. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza gwarancja nie zapewni Ci tyle ile wysoka jakość zakupionych maszyn, która maksymalizuje niezawodność produktu.
Zalety wózków do zbioru pieczarek
Przede wszystkim kupno dobrego wózka do zbioru pieczarek ma kluczowe znaczenie dla opłacalności i efektywności działania Twojej pieczarkarni. Decydując się na najlepsze rozwiązania, zyskujesz:
- Zwiększenie plonów – nowoczesne wózki z napędami umożliwiają pracownikom szybszy i łatwiejszy dostęp do pieczarek gotowych do zbioru. Dzięki temu pieczarkarnie mogą zwiększyć wydajność zbioru nawet do ok. 25%,
- Wyższa efektywność pracy – synergia cech związanych z mobilnością wózka (działającego w sposób właściwy) optymalizuje proces zbioru, co bezpośrednio przekłada się na większą produkcję, gdzie plony mogą sięgnąć wzrostom nawet do 2,5-3 kg pieczarek na każdy m² uprawy.
- Oszczędności na kosztach pracy – lepsza efektywność pracy pozwala na zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników o średnio 10% do 20%. Nowoczesne wózki pozwalają na optymalizację zatrudnienia, mniej pracowników oznacza również mniejsze wydatki na szkolenia, ubezpieczenia i inne świadczenia pracownicze.
- Długoterminowa opłacalność – choć początkowy koszt zakupu nowoczesnego i wysokiej jakości wózka może być wyższy, inwestycja ta szybko się zwraca. Wszystko dzięki zwiększonej wydajności, oszczędności na kosztach pracy, większym plonom i niskich kosztach utrzymania dzięki wysokiej trwałości urządzeń.
- Komfort i satysfakcja pracowników – nowoczesne wózki zaprojektowane są z myślą o ergonomii i komforcie pracy. Pracownicy korzystający z takich narzędzi są mniej narażeni na urazy i zmęczenie, co przekłada się na ich większą satysfakcję z pracy a tym samym na mniejszą rotację kadry.
Wózki do zbioru pieczarek GROWTIME
W GROWTIME doskonale wiemy, jak odpowiednie wózki potrafią usprawnić pracę całego zakładu. Przez lata naszej pracy widzieliśmy wiele niedopracowanych rozwiązań, których wady pozwoliły nam stworzyć wózki idealne, odpowiadające na wszystkie problemy, jakie możesz napotkać, prowadząc pieczarkarnie.
Dzięki temu doświadczeniu stworzyliśmy dwa wózki o różnej charakterystyce – wózek elektryczny (Newton) i wózek hydrauliczny (Pascal).
Wózek do zbioru pieczarek Newton
Wózek Newton to wózek zawieszany, który został zaprojektowany do komfortowego zbioru pieczarek z najniższych jak i najwyższych półek. Podnoszenie podestu odbywa się za pomocą elektrycznej wciągarki.
Wciągarka zwana też napędem elektrycznym posiada funkcję łatwego odłączania od wózka w celu jego dezynfekcji, a wykonana jest ze stali nierdzewnej i aluminium zapewniając wysoką odporność na korozję. Blokada grawitacyjna podestu zabezpiecza ją przed przypadkowym wypięciem. Wersja wózka Newton z dwoma napędami posiada napęd ruchu horyzontalnego, który również posiada funkcję intuicyjnego demontażu. Koła transportowe ułatwiają przemieszczanie wózka między komorami, a całość zasilają wydajne akumulatory żelowe.
Jakie jeszcze zalety ma ten model wózka?
- Trwałe siedzisko – wykonane z aluminium i tworzywa sztucznego zachowuje swoje właściwości w wilgotnym środowisku. Regulowane w dowolnym miejscu, dopasowuje się do postury i pozycji pracownika.
- Regulowane półki – posiada regulowane półki na skrzynki i wagę, których rozmiar i układ dostosowujemy do standardów klienta.
- Pojemny magazyn na skrzynki – dodatkowe miejsce na skrzynki pozwala na dłuższą pracę bez potrzeby opuszczania podestu, co zwiększa efektywność zbiorów.
- Pilot sterujący – pilot umożliwia sterowanie podestem w czterech kierunkach, w tym regulację prędkości poziomej. Ułatwia to zbiór pieczarek, oszczędzając czas i energię pracownika. Pilot posiada funkcję łatwego demontażu.
- Bezpieczeństwo – wózek zapewnia ochronę przed przycięciem dłoni lub ramion podczas pracy z podestem. Dodatkowo ergonomiczne barierki zabezpieczają przed wypadnięciem, a konstrukcja wózka nie pozwala na pracę przy otwartej furtce. Posiada dwa niezależne systemy zatrzymania podestu w sytuacji potencjalnie niebezpiecznej.
- Wydajne akumulatory – wydajne akumulatory i bardzo niski pobór prądu umożliwiają pracę od 3 do nawet 5 dni i więcej. Dodatkowo podczas zatrzymywania wózka specjalny system odzyskuje część energii i przekazują ją do akumulatorów, by ograniczyć zużycie energii elektrycznej i dbać o środowisko.
- Antypoślizgowy podest – podest roboczy jest zaprojektowana tak, by zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się i upadku.
- Skrzynka Elektryczna – elementy elektryczne są chronione w szczelnej skrzyni (IP67), która zabezpiecza przed zalaniem i zabrudzeniem. Dodatkowo wózek Newton daje możliwość szybkiego i łatwego rozłączania wszystkich elementów elektrycznych.
Wózek do zbioru pieczarek Pascal
Wózek Pascal, to konstrukcja bardziej zaawansowana. Charakteryzuje się tym, że jest samobieżny i posiada ruchomą podestem, umożliwiającą ergonomiczne zbieranie pieczarek z wszystkich półek regału, w tym też z tej najniższej oraz najwyżej usytuowanej. Podnoszenie podestu realizowane jest za pomocą siłowników hydraulicznych, a przemieszczanie wózka odbywa się za pośrednictwem kół aktywnych po posadzce. Zasilanie elektryczne zapewniają wydajne akumulatory, które również współpracują ze zintegrowanym systemem ważącym.
Kluczowe cechy wózka Pascal
Oprócz tego co znajdziesz w modelu Newton, wózek Pascal posiada jeszcze kilka innych ciekawych rozwiązań. Są to przede wszystkim:
- Pilot sterujący – pilot umożliwia kontrolę wózka w zakresie ruchu do przodu, do tyłu oraz podnoszenia i opuszczania podestu, zmiane predkosci jazdy, jak i ładowanie konwencjonalnej wagi przenośnej.
- Bezpieczeństwo uruchomiania wózka poprzez szybkie logowanie – wózek uruchamia się tylko po zalogowaniu za pomocą chipu zbliżeniowego, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania osobom uprawnionym / przeszkolonym (system może być też dezaktywowany).
- Stabilność i bezpieczeństwo – podwójne obwody czujników indukcyjnych zabezpieczają przed utratą stabilności wózka. Solidne łańcuchy i barierki chronią pracownika przed wypadnięciem z podestu.
- Wydajne akumulatory – akumulatory zapewniają do 40 godzin pracy, a wskaźniki naładowania informują o ich stanie. Proces ładowania jest automatyczny, co eliminuje potrzebę nadzoru – dodatkowo akumulatory są doładowywane podczas zatrzymywania wózka dzięki odzyskowi energii.
- Oświetlenie LED – wbudowana lampa LED zapewnia oświetlenie półek, co ułatwia wybór pieczarek i zmniejsza zmęczenie wzroku.
- System zatrzymania – czuły system zatrzymania chroni przed kolizjami i zapewnia bezpieczeństwo w pieczarkarni.
- Niezależne pasy napędowe – dwa zbrojone pasy napędowe, wykonane z wytrzymałych materiałów, zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność podnoszenia podestu.
- Kalibrator pieczarek – wbudowany kalibrator ze stali nierdzewnej umożliwia dokładne mierzenie średnicy pieczarek.
Co jeszcze wyróżnia wózki GROWTIME?
Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci pracę, wyposażyliśmy nasze wózki również w:
- Zintegrowany z wózkiem system do ważenia pieczarek.
- Dostępność trwałych, nierdzewnych kalibratorów.
- Miękkie siedzisko ergonomiczne regulowane w dwóch płaszczyznach
- Mobilność – cały wózek wyjeżdża z komory.
- Nastawy prędkości z poziomu brygadzisty.
- Duże obciążenie podestu – nie trzeba tak często opróżniać wózka.
- System ładowania wag przenośnych/tradycyjnych
- Świetlna informacja o jeździe wózka – wydajności zbioru i uzysk kg z 1 m2.
Co zyskasz, wybierając nasze wózki do zbioru pieczarek?
Inwestycja w ergonomiczne wózki do zbioru pieczarek to klucz do zwiększenia produktywności. Wybierając nasze rozwiązania, zyskujesz nie tylko zwiększenie wydajności zbioru o 25%, ale i dodatkowe 2,5 kg-3 kg plonu z każdego metra kwadratowego. Wybór dobrego wózka to podejście pozwalające na osiągnięcie lepszych wyników finansowych.
Chcesz poznać naszą ofertę? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo! Pomożemy Ci wybrać idealne rozwiązanie do Twojej pieczarkarni. Odwiedź również strony dedykowane naszym wózkom: wózek do pieczarek Newton i wózek do pieczarek Pascal.